لوله های پلی اتیلن و مزایای آنها

لوله پلی اتیلن از جنس پلی اتیلن ساخته می شوند به همین خاطربه آن لوله پلی اتیلن گفته می شود. مواد پلی اتیلن مزیت های زیادی دارد، به همین دلیل لوله های پلی اتیلن محبوبیت زیادی دارند. اصلی ترین مزیت لوله های پلی اتیلن کیفیت بالای آن و کاربرد آسان و سریع آن می باشد. سادگی در حمل و نقل لوله های پلی اتیلن و اتصالات آن به دلیل وزن پایین آن دیگر مزیت های این لوله ها هستند. همچنین این لوله ها در محیط های شیمیایی، اسیدی و بازی مقاومت خوبی دارند و مواد شیمیایی تاثیر بر روی این لوله ها نمی گذارد.

دیگر مزایای لوله پلی اتیلن عبارت است از:

  1. مقاومت لوله پلی اتیلن در مقابل ضربه
  2. مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر اصطحکاک
  3. انعطاف پذیری بالای لوله های پلی اتیلن
  4. حرکت سریع سیالات درون لوله های پلی اتیلن
  5. دارا بودن اتصالات متنوع لوله های پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

انواع لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن دارای انواع مختلف، برای کاربردهای متفاوت می باشد. در این مطلب شما را با انواع لوله های پلی اتیلن آشنا می کنیم.

 

لوله پلی اتیلن تک جداره، جز دسته ی لوله های پلیمری می باشد.  می توان لوله پلی اتیلن را در فشار های بین 2 تا 40 بار با اندازه های مختلف به کار برد. استفاده از لوله پلی اتیلن در شبکه های انتقال و توزیع آب و گاز کاربرد فراوانی دارد.

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

از ابن نوع لوله پلی اتیلن به دلیل داشتن چگالی بالا در ساختار های زیر زمینی استفاده می شود. این نوع لوله پلی اتیلن به دلیل وزن سبکی که دارد در حمل و نقل هزینه کمتری داشته و به آسانی نصب می شود. لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت در برابر ضربه مقاوم بوده و شکننده نیست، به همین سبب در فرآیند لوله گذاری حساسیت زیادی وجود ندارد. لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت در انتقال فاضلاب، زهکشی زیرزمینی و زهکشی سیلاب ها کاربرد دارد.

لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

لوله پلی اتیلن PE-RT   

لوله های PE-RT نوع دیگر از لوله های پلی اتیلن می باشند ساختار این نوع از پلی اتیلن به شکلی طراحی شده که در دمای بالا مقاوم باشند و دچار ترک خوردگی نشوند. کاربرد عمده این نوع از لوله پلی اتیلن در لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان ها، لوله کشی رادیاتور و فن کوئل ها، سیستم های سرمایش تابشی و گرمایش می باشد.

لوله های پلی اتیلن به غیر از موارد گفته شده در بالا  کاربرد های مختلف و متفاوت دیگری نیز دارند.

 

لوله پلی اتیلن PE-RT