استفاده از لوله های پلی اتیلن بسیار جا افتاده و رونق خوبی گرفته اند. این در حالی است کاربرد آن ها تقریبا در همه صنایع و به خصوص ساختمان سازی گسترش یافته است. همچنین این گسترش باعث شد تا نیاز به قطعات مختلف برای لوله پلی اتیلن مانند اتصالات آن، بیشتر شود.

انواع اتصالات پلی اتیلن  

 اتصالات زانویی که به آن در زبان عامیانه زانو گفته می شوند، از بخش های مهم لوله های پلی اتیلن هستند که در ابعاد و زاویه های مختلفی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این نوع اتصالات پلی اتیلن هم می توانند بصورت آماده و هم بصورت سفارشی ساخته شوند.

 اتصالات زانویی انواع مختلفی دارند که آن ها را برحسب میزان تحمل فشار و کیفیت دسته بندی می کنند. زانوهای جوشی 90 درجه و 45 درجه از انواع اتصالات پلی اتیلن هستند که بدلیل مقاومت بالا بیشتر برای آب و فاضلاب یا در صنعت شیمیایی و در برخی موارد کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به آن ها زانوهای جوشی می گویند چرا که بوسیله دستگاه مخصوص به لوله های پلی اتیلن جوش داده می شوند.

 زانو دو سر مهره پلی اتیلن یکی دیگر از انواع اتصالات است و بصورت پیچی یا به اصطلاح رزوه ای برای وصل کردن دو اتصال دیگر پیچی مانند خودش استفاده می شود و دارای زاویه ای 90 درجه است.

 دو نوع دیگر از اتصال زانویی، زانو نر و ماده پلی اتیلن هستند که بدلیل قدرت تحمل بالا و کیفیت خوبی که دارند از آن ها برای اتصال به لوله های فلزی یا غیر فلزی استفاده می شوند. در کل لوله های پلی اتیلن و انواع اتصالات آن ها دارای توجیه اقتصادی و کاربرد های مختلف با مقاومت بالا در برابر فرسایش هستند که این امر باعث محبوبیت زیاد این محصولات شده است.