لوله پلی اتیلن چیست؟

در ابتدا شما را با لوله پلی اتیلن آشنا می‌نماییم که به چه لوله‌هایی پلی اتیلن گفته می‌شود. ماده‌ای ترموپلاستیک که یک نوع پلیمر به حساب می‌آید می‌باشد در نتیجه به آنها پلی اتیلن گفته می‌شود.

لوله پلی اتیلن دو نوع می‌باشد که یک نوع آن لوله پلی اتیلن تک جداره است که در فاصله‌های بین 2 تا 40 مرتبه از آنها استفاده می‌نمایند.

نوع دیگر لوله پلی اتیلن دو جداره کاروگیت می‌باشد که همان طور که اسمش پیدا است دارای دو لایه می‌باشد که یک لایه بیرونی موجدار و یک لایه درونی صاف می‌باشد که برای پسمانده‌های فاضلابی و اسیدی کاربرد دارند.

لوله پلی اتیلن به دلیل مزایای زیادی که دارد بسیار پرکاربرد بوده و برای لوله‌های آب کارایی زیادی دارد. ما در اینجا سعی نموده‌ایم علاوه بر مزایایی که این لوله‌ها دارند معایب آنها را نیز برای شما بازگو نماییم تا اطلاعات شما کامل‌تر شود!

معایب لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن، به لوله‌های پلاستیکی گفته می‌شود که بسیار پرکاربرد می‌باشند. این لوله‌ها دارای مزایای بی‌شماری می‌باشند اما معایبی نیز دارند که ما در اینجا به آنها اشاره می‌نماییم.

معایب لوله پلی اتیلن نسبت به مزایای آن به چشم نمی‌آید اما هیچ وسیله‌ای بدون عیب نیست و این لوله‌ها نیز این قاعده مستثنی نیست.

 

 

شکل 1: لوله پلی اتیلن به لوله‌های پلاستیکی گفته می‌شود.

یکی از معایب لوله‌های مورد نظر در هنگام جابه‌جایی آن می‌باشد که اگر اصول به درستی انجام نگیرد ممکن است در لوله‌ها بریدگی‌ها و خراش‌های عمقی به وجود بیاید. این امر باعث می‌شود که لوله پلی اتیلن از نظر میزان تحمل فشار استانداردی که باید تحمل نماید کمتر شود و کیفیت خود را از دست بدهد.

ضعف لوله‌ پلی اتیلن

یکی دیگر از معایب لوله‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که این لوله‌ها در مقابل اشعه uv آسیب‌پذیر می‌باشند باید راه‌ حلی برای این عیب یافت که خوشبختانه با استفاده از مواد مشکی این لوله‌ها را تولید می‌نمایند که این مشکل برطرف شود و اگر هم از مواد سفید در تولید لوله پلی اتیلن استفاده شود مستربچی به کار می‌برند که در آن موادی وجود دارد که ضد اشعه uv می‌باشند.

لوله پلی اتیلن در گذشت زمان و بالا رفتن دما ممکن است با افت مقاومت روبرو شوند و این نیز یکی از معایب لوله‌ها می‌باشند.

لوله پلی اتیلن که دارای یک جداره و لوله‌های دوجداره‌ای که لایه داخلی آن کاروگیت می‌باشند در مقابل خلأ و مکش شکل خود را به دست می‌آورند و فشار ثابتی را تحمل می‌نمایند و ممکن است با فشار هوا که تغییر می‌نماید ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند.

شکل 2: لوله پلی اتیلن بسیار کاربرد دارد.

لوله پلی اتیلن اگر با بعضی مواد شیمیایی مانند هالوژن‌ها، آروماتیک‌ها و الکل‌ها و یا مواد نفتی روبرو شوند مقاومت خود را از دست می‌دهند؛ لذا توصیه می‌شود برای جابجایی مواد نفتی از آنها استفاده نشود.

این لوله‌ها به دلیل پلاستیکی بودن به وسیله فلزیاب قابل ردیابی نمی‌باشند و ممکن است مشکلاتی را پیش رو بیاورد.

لوله پلی اتیلن اگر با آب کلردار برخورد داشته باشند ممکن است باعث لایه لایه شدن آنها شود و در نتیجه طول عمر آنها کوتاه می‌شود. یکی دیگر از معایب این است که اگر دچار آتش شوند باعث پخش شدن و زیاد شدن آتش می‌شوند.

پارسی کار