کاربردهای لوله پلی اتیلن در صنعت آبرسانی

  لوله پلی اتیلن، پلی اتیلن ماده ای است که با روش های شیمیایی که بر روی گاز اتیلن  انجام می دهند بدست می آید.این ماده با وجود ساختار ساده استحکام خوبی در مقابل گرما و ضربه دارد و به همین  دلیل کاربردهای زیادی در صنایع مختلف از جمله صنعت آب و فاضلاب دارد. لوله پلی اتیلن از پرمصرف ترین لوله ها در صنعت آبرسانی می باشد.  این نمونه از لوله ها دارای مزایای بسیارزیادی می باشد.رعایت نکات مهم مربوط به کیفیت در ساخت این لوله ، اتصالات مناسب در هنگام به کارگیری در صنعت آبرسانی  وسهولت در بارگیری از خصوصیات مهم این نوع لوله می باشد.  استفاده ازلوله پلی اتیلن  در شبکه آبرسانی راه  مناسبی برای  انتقال آب در این صنعت  می باشد، همچنین  از این لوله ها به شکل وسیعی در سیستم  فاضلاب شهری وصنعتی ، انتقال آب دریا و استفاده در آب شور استفاده می شود . تولید این نمونه لوله  در سایزها و رنگ های مختلف بنا به کار برد آن در صنعت تولید می شود.

لوله پلی اتیلن در سایز های متفاوت

 

لوله پلی اتیلن سفید

لوله پلی اتیلن  برای استفاده در صنعت آب و فاضلاب

دلایل استفاده از لوله پلی اتیلن در آبرسانی

ازدلایل مهم استفاده از لوله پلی اتیلن در آبرسانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- مقاومت در برابر خوردگی  گالوانیکی

مهمترین خصوصیت آن مقاومت در برابر خوردگی می باشد واز دلایلی که از این نوع لوله دردریا استفاده می شود همین مورد می باشد.زیرا خوردگی در آنها تقریبا صفر است.

 2- مقاومت در برابر پوسیدگی ، سایش و ضربه

3-انعطاف پذیری

انعطاف پذیری این نوع لوله ها باعث راحتی نصب آن ها می شودو نیاز به اتصالات کمتری نسبت به انواع دیگر لوله ها دارد.

4-خاصیت جمع شوندگی

خاصیت جمع شوندگی لوله ها کمک می کند تا در فصول مختلف در مقابل تغییرات دمایی انقباض و انبساط کمتری از خود نشان بدهند و همین علت با عث کاهش آسیب دیدگی و کاهش هزینه تعمیرات در صنایع بزرگ می شود.

5- وزن سبک این نوع لوله

وزن کم لوله حمل ونقل آن را راحتتر  وهزینه های نقل و انتقالات را کاهش می دهد.

6-مقاومت عالی این نوع لوله در برابر زمین لرزه ورانش زمین

به علت استحکام بالا در مقابل فشارهای ضربه ای، لوله پلی اتیلن در مقابل زمین لرزه و جابه جایی لایه ها کمتر آسیب می بیند.    

7-  از خصوصیات مهم این نوع لوله ها اتصال مناسب  با قطعات وبخش های دیگر محل نصب لوله ها می باشد ، همچنین انعطاف  پذیری لوله ها در مقابل تغییر جهت در مسیر های آبرسانی باعث می شود که امکان ترک خوردن و خروج آبی که در لوله ها جریان دارد کاهش یابد.

8- تاثیر اشعه فرابنفش خورشید بر روی مواد وتغییر شکل آنها قابل چشمپوشی نیست. لوله پلی اتیلن کمترین تغییر را در مقابل تابش  مستقیم  نور خورشید واشعه فرابنفش خورشید دارد و کمترین تغییرات فیزیکی و شیمیایی را در گذر زمان نسبت به بقیه انواع لوله دارد. 

9-دارا بودن خصوصیت هیدرولیکی مناسب یعنی اینکه به راحتی در مقابل فشارهای وارد شده بر لوه دچار ترک و شکستگی نمی شود.  

10 – هزینه پایین تعمیرات لوله پلی اتیلن در آبرسانی

چون لوله پلی اتیلن در آبرسانی دچار خوردگی  وگرفتن رسوب نمی شود ، هزینه های اجرا و تعمیرات و نگهداری تاسیسات شهری را بسیار کاهش می دهد و دلیل استفاده از آن در مقادیر بالا در صنعت آبرسانی به همین علت است.

انواع لوله پلی اتیلن در آبرسانی

 لوله های پلی اتیلن  به دو نمونه مختلف تقسیم بندی می شوند.

1- تک جداره

این نوع لوله ها همان لوله پلی اتیلن فشار قوی می باشند که برای انتقال سیالات مجاز تحت فشار بکار می رود. به عنوان مثال برای آبیاری قطره ای و آبیاری تحت فشار در باغ ها از لوله هایی با قطر کم از این نمونه استفاده کرد.

2- دوجداره

این نوع لوله توانایی تحمل فشار خارجی بالایی دارد و برای انتقال فاضلاب  وحتی در صنایع پل سازی و راه سازی کاربرد دارد.

  

منابع:

  1. https://fa.parsethylene-kish.com
  2. https://fa.m.wikipwdia.org
  3. http://www.irpipe.com
  4. http://www.pethylene.com