یکی از وسایل بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف از جمله صنایع ساختمانی، خطوط لوله آب، کشاورزی و ... لوله پلی اتیلن می باشند. از آن جایی که ویژگی هایی همچون منعطف بودن، سهولت در حمل و نقل، کیفیت لوله ها، مقاومت در برابر ضربه، نصب آسان و ... در ساخت لوله های صنعتی بسیار مهم می باشند، تولیدکنندگان در این صنعت از مواد پلی اتیلنی برای ساخت لوله ها استفاده نمودند. لوله پلی اتیلن، لوله هایی با دوام و با انعطاف پذیری بالا می باشند که مناسب بسیاری از کاربردها در انواع سازه ها می باشند. لوله پلی اتیلن در زمین های مختلف در برابر خوردگی مقاوم هستند و انعطاف پذیری آن ها امکان مقاومت در برابر حرکات زمین را فراهم می کند. لوله پلی اتیلن می توانند با هم جوش داده می شوند و به این ترتیب هیچ گونه خطر اعوجاج مفصل وجود ندارد.

 

 

 

 

 

 

لوله های پلی اتیلن

 

خط تولید لوله پلی اتیلن

برای تولید هر محصولی در کارخانه، نیاز به وجود یک خط تولید منحصر به فرد و مخصوص همان نوع محصول می باشد که بتواند مواد اولیه را به درستی و به ترتیب در مراحل متوالی ساخت به محصول نهایی برساند. لوله پلی اتیلن نیز از این قاعده مستثنا نیستند. خط تولید لوله پلی اتیلن از بخش های مختلف تشکیل شده است که در هر بخش از تجهیزات مخصوصی استفاده می شود.

 

 
   

 

 

 

خط تولید لوله های پلی اتیلن

اگر بخواهیم بخش های خط تولید لوله پلی اتیلن را به ترتیب نام ببریم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. مکنده یا موادکش: این دستگاه مواد اولیه برای تولید لوله را می مکد و این مواد را به سمت ورودی بخش بعد می فرستد.
 2. گراویمتریک: در این بخش، میزان و حجم و وزن مواد اولیه ورودی به خط تولید اندازه گیری می شود.
 3. اکسترودر: برای شکل دهی اولیه به محصول پلی اتیلنی مورد استفاده قرار می گیرد. از این بخش با عنوان قلب خط تولید یاد می شود.
 4. سیستم مانیتورینگ: همان طور که از نام آن پیداست وظیفه کنترل و نظارت بر عملکرد دستگاه ها و تجهیزات خط تولید را به عهده دارد.
 5. قالب (دای): قالبی که در هماهنگی با اکسترودر برای شکل دهی به عناصر مورد استفاده واقع می شود.
 6. مخزن خلاء (وکیوم تانک): مواد اولیه با گذر از این مخزن، شکل اولیه لوله را به خود می گیرند.
 7. اولتراسونیک: ضخامت لوله های خارج شده از مخزن خلاء را محاسبه می کنند.
 8. تانک های خنک کننده: به منظور خنک سازی لوله پلی اتیلن در خط تولید تعبیه شده اند.
 9. کشنده: دستگاهی است برای کشیدن لوله ها به اندازه دلخواه، به گونه ای که شکل و فرم اصلی و ضخامت مناسب لوله حفظ شود.
 10. مارکر و جت پرینتر: لازم است بر روی لوله های تولیدی، مشخصات لوله حک شود که این کار وظیفه دستگاه مارکر است.
 11. اره: با استفاده از اره، لوله پلی اتیلن به اندازه سفارش داده شده برش داده می شوند. این برش باید به گونه ای باشد که لبه ها از نرمی و صافی مناسب برخوردار باشند.
 12. بارانداز (تیلتینگ): لوله های تولید شده در مراحل نهایی می بایست توسط به روی میز تیلتینگ منتقل شده و به انبار ارسال شوند.
 13. کلاف کننده لوله پلی اتیلن (وایندر): بعضی از خطوط تولید لوله پلی اتیلن، از این دستگاه برای کلاف کردن لوله ها استفاده می کنند.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خط تولید لوله های پلی اتیلن

 

در خط تولید لوله پلی اتیلن، انواع لوله ها همانند لوله پلی اتیلن تک جداره و دوجداره، لوله پلی اتیلن در سایز های مختلف و ... تولید می شوند. برای تولید لوله پلی اتیلن به روز و همگام با استانداردهای جهانی می بایست خطوط تولید لوله پلی اتیلن به روز شده و از ابزار و تجهیزات مدرن و با کیفیت در این خطوط بهره گیری شود. سالم بودن و به روز بودن تجهیزات خط تولید، سبب تولید یک محصول متناسب با شأن تولیدکننده و مصرف کننده خواهد شد.

 

پارسی کار