راهنمای نصب لوله های کاروگیت تک جداره و دوجداره

لوله های کاروگیت که بیشتر با نام لوله پلی اتیلن شناخته می شوند، از دو نوع تک جداره و دوجداره تشکیل شده اند، لوله های تک جداره آن شامل یک لایه و لوله های دوجداره شامل دو لایه بیرونی و درونی می باشند. در نوع دو جداره آن، جداره بیرونی ظاهری موج دار یا حلقه حلقه دارد و جداره داخلی آن، صاف و صیقلی می باشد. این ویژگی باعث اصطکاک میان سیال درون لوله و دیواره می شود و بعد از نصب لوله کاروگیت امکان رسوب درون این لوله را عملا غیر ممکن می کند.


نصب لوله کاروگیت باعث انتقال آب های سطحی، به خصوص فاضلاب های شهری و شبکه های جمع آوری فاضلاب(که شامل زهکش و فاضلاب های صنعتی و خانگی می باشند) می شود. همچنین نصب لوله کاروگیت برای انتقال سیالات اسیدی و بازی نیز بکار برده می شود. از ویژگی های خاص این نوع از لوله های پلی اتیل می توان به تحمل فشارهای بیرونی ناشی از سیستم برشی در سطح بیرونی لوله، مقاومت بالا و اقتصادی بودن آنها اشاره کرد.

                                                                                 

 

روش اتصال لوله کاروگیت

اتصال و نصب لوله کاروگیت با توجه به فشارهای داخلی و خارجی، مقاومت در برابر حرکت های طولی، آب بندی، مقاومت در برابر بار و شرایط تولید انجام می شود.

اتصال و نصب لوله کاروگیت فاضلابی به یکی از روشهای زیر انجام می شود:

1-روش جوش لب به لب: به این نوع اتصال، اتصال حرارتی نیز می گویند که در آن دو سر لوله ابتدا به طور همزمان حرارت داده می شود سپس به یکدیگر متصل می شوند. البته باید به پارامترهای فشار مکانیکی وارد بر لوله و زمان نیز موقع حرارت دادن و خنک کردن توجه شود.

2-روش جوش الکتروفیوژن: در این روش مانند روش قبل به لوله ها حرارت داده می شود با این تفاوت که حرارت از داخل و از طریق بوبین انجام می شود. به این طریق که صفحه الکتروفیوژن دورتا دور و دو سر لوله ها پیچیده می شود و سپس با اعمال جریان برق، سیم پیچ بوبین گرم می شود و پلاستیک هایی که در اطراف آن وجود دارد را ذوب کرده و لوله ها را به هم متصل می کند.

3-روش جوش اکستروژن: در این روش باید لبه های دو لوله کاروگیت به وسیله سشوار یا چیزی شبیه آن حرارت داده شود و سپس مواد مذاب پلی اتیلن بین دو لوله به وسیله دستگاه اکسترودر تزریق شود. این روش نسبت به روش های دیگر از نظر آب بندی و مقاومت مکانیکی بهتر است و مهارت جوشکار در استفاده از این روش بسیار با اهمیت است.

4-روش اتصال مکانیکی: در این نوع اتصال، نوعی از لوله های کاروگیتی که به دو صورت نر و مادگی هستند به هم متصل می شوند. برخی از کارخانه ها این نوع لوله ها که مخصوص اتصال مکانیکی هستند را تولید می کنند. مزیت این نوع لوله ها سهولت در نصب و اجرای سریع کارگذاری آنها می باشد.

                                                                                  نصب لوله کاروگیت

منابع:

  1. https://www.aparat.com/v/oxfVm
  2. https://pipe-iran.ir/2016/11/11/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%A7%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%84-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%88%DA%AF%DB%8C%D8%AA-%D8%AC%D9%88%D8%B4-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%DA%A9/

پارسی کار