لوله گالوانیزه چیست؟

لوله های گالوانیزه، لوله های استیل هستند که برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی در یک پوشش محافظ با لایه ای از فلز روی قرار گرفته و گالوانیزاسیون می شوند. روی مانعی در برابر خوردگی ایجاد می کند تا لوله در معرض عناصر محیطی در فضای باز قرار گیرد. لوله های گالوانیزه معمولا در خانه های ساخته شده قبل از سال 1960 نصب شده بودند. هنگامی که این لوله ها اختراع شدند، گزینه ی مناسبی برای خطوط آبرسانی و لوله های فاضلابی بودند. اما امروزه این موضوع روشن شده است که قرار گرفتن طولانی مدت این لوله ها در معرض آب موجب می شود لوله گالوانیزه دچار فرسایش و زنگ زدگی در داخل شود.

لوله گالوانیزه

کاربرد لوله گالوانیزه

پیش از سال 1970 ، از فولاد گالوانیزه برای لوله های آبرسانی در ساخت و ساز استفاده می شد. از آن در کاربردهای فضای باز، در هر کجا که نیاز به استحکام فولاد باشد، مانند بست های نرده و ریل، داربست و به عنوان نرده های محافظ استفاده می شود.

هنگام نصب، لوله گالوانیزه شبیه به یک رنگ نیکل به نظر می رسد. اما پس از فرسودگی، لوله گالوانیزه بسته به محیط آن ممکن است بسیار تیره تر به نظر برسد.

 

لوله های گالوانیزه

نحوه تولید لوله گالوانیزه

در تولید لوله گالوانیزه از روش غوطه ور کردن گرم این لوله ها استفاده می شود. در این شیوه، ابتدا لوله ها به واحد آماده سازی با توجه به استانداردهای مجاز انتقال می یابند تا بتوانند به جذب بهتر پوشش روی پرداخته و گالوانیزه شوند. در مرحله ابتدایی، لوله ها چربی گیری می شوند و سپس عمل زدودن زنگ آهن از سطح لوله ها انجام می گیرد. پس از آن در محلول فلاکس آغشته می گردند. محلول فلاکس موجب می شود که مواد به نحو بهتری روی سطح فولاد جذب شوند. بعد از آغشته شدن لوله ها به محلول فلاکس، به دستگاه گالوانیزه وارد شده و دمای آنها در کوره های مخصوص به ۱۲۰ درجه سانتی گراد می رسد. پس از خشک شدن لوله ها، وارد وان حاوی فلز روی می شوند و ۱ دقیقه در دمای ۴۵۰ درجه سانتی گراد قرار می گیرند. در مرحله ی بعد، لوله های آغشته به فلز روی، به سرعت از حمام روی خارج می شوند.

انواع لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه به طور کلی به دو دسته ی اصلی تقسیم می شوند:

1)لوله های آهنی گالوانیزه

این نوع از لوله گالوانیزه دارای رنگ تیره و خاکستری است می باشند و عمدتا در دو نوع سبک و متوسط تولید می شوند. جنس این نوع از لوله ها از آهن سفید نورد شده است. این نوع از لوله ها، لوله های با درز نیز نامیده می شوند که درز آن به وسیله ی دستگاه هایی به یکدیگر متصل شده و جوش می خورد. این نوع لوله ها در انتها در فلز روی مذاب، آغشته می شوند.

2) لوله های فولادی گالوانیزه

این نوع از لوله گالوانیزه به طور عمده برای تهویه استفاده می شوند. کاربرد دیگر لوله فولادی گالوانیزه در لوله فاضلاب و تخلیه فاضلاب می باشد. این لوله ها از جنس فولاد نرم می باشند و به علت افزایش مقاومت و آسیب پذیری آنها در برابر اسیدها و زنگ زدگی ها در وان فلز روی (گالوانیزه) آغشته می شوند

 

.