لوله های پلیمری که از پلیمرها ساخته می شوند در موارد خاص مورد استفاده قرار میگیرند. لوله و اتصالات پی وی سی، لوله پلی اتیلن، انواع لوله های پلی پروپیلن و بسیاری تجهیزات دیگر از این مواد تهیه می شوند. انتخاب مواد مناسب برای ساختن لوله‏ها به سیال منتقل شونده و مشخصات سرویس و شرایط کاری سیستم وابسته می باشد. بسته به نوع پلیمر‏ها ممکن است بعضی از خصوصیات پلیمر‏ها برای سیستم و تأسیسات ما مطلوب و برخی هم نامطلوب می‏باشد. به هر حال بعضی از خصوصیات نامطلوب را از طریق طراحی و نصب اصولی می توان کاهش یا حذف نمود .  

کاربرد لوله های پلیمری

1-لوله پی وی سی: یکی ازپرمصرفترین لوله های پلیمری که از زمان های قدیم نیز استفاده می شده است. این لوله های پلیمری بسیار مقاوم بوده و اشتعال پذیری پایینی دارند. برخی از معایب لوله PVC مثل یخ زدگی در دماهای منفی صفر، موجب شد که  لوله های پلیمری جای خود را به لوله های پلی اتیلنی بدهند.

2-لوله: CPVC  مثل  لوله های PVC می باشد با این تفاوت که در ساختار ترکیب اولیه آن اتم های کلر وجود دارند. وجود اتم کلر در این لوله موجب بیشترشدن  مقاومت لوله ها در برابر مواد اکسید کننده و اشتعال می شود. از این لوله ها با اطمینان بالا می توان در تاسیسات انتقال آب گرم استفاده کرد.

3-سایر لوله های پلیمری:  از انواع دیگر لوله های پلیمری ، لوله های پلی پروپیلن هستند. این نوع از مقاومت بالایی برخوردار هستند. لوله های پلیمری که از بوتادین استایرن ساخته می شوند، به مراتب در فشارهای بالا استفاده می شوند . این لوله ها در برابر عوامل خارجی محیطی نظیر سایش، ترک خوردگی و حرارت بسیار مقاوم هستند. درصد مصرف کل لوله های اکریلونیتریل بوتادین استایرن در جهان کمتر از 10 درصد است، با این حال هنوز محصولات با اهمیتی وجود دارند که از این مواد شاخته می شوند.

خرید لوله پلیمری

لوله های پلیمری را زمانی می توان از بهترین انتخاب کنیم که به چند مورد توجه کرد. اول اینکه نوع کاربری خط لوله باید به دقت مشخص شود. اندازه و ابعاد لوله پلی اتیلن در این مورد از  اهمیت بالایی برخوردار است. دوم، آگاهی از مشخصات فنی لوله های پلی اتیلن ؛ فشار اسمی، رشد آرام ترک، قطر خارجی و ... مهم ترین مشخصات لوله ها هستند. بهترین  لوله پلیمری  لوله ای است که بتواند در برابر عوامل مخرب پایدار باشد و دوام و عمر بالایی داشته باشد.