لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت

 

امروزه انواع لوله های فلزی، پی وی سی، پلاستیکی، سیمانی و غیره برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. انواع لوله ها جهت انتقال سیالات و گازها بکار می روند، بنابراین لوله ها نقش مهمی در توسعه زیرساختهای شهری، صنعتی و روستایی بازی می کنند. یکی از انواع لوله که کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد، لوله پلی اتیلنی است. این نوع لوله ها با توجه به مزیت های زیاد آن به سرعت مورد توجه قرار گرفتند. لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت نوعی از لوله های پلی اتیلنی پرکاربرد است. لوله پلی اتیلنی دوجداره کاروگیت با ساختار منحصر بفرد خود مختص انتقال فاضلاب بوده و برای زهکشی نیز بکار می روند. لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت از دو لایه پلی اتیلن تشکیل می شود. لایه داخلی صاف و صیقلی بوده و لایه بیرونی حلقوی شکل است که موجب ایجاد مقاومت بالای لوله در تحمل فشارها و نیروهای وارده از سطح زمین، زیر و اطراف لوله و داخل لوله به دیواره می شود. این لوله ها به وفور در انواع پروژه های شهری و صنعتی قابل مشاهده است. انواع لوله های حلقوی با رنگ داخلی آبی و یا زرد رنگ و بعضا سفید و دیواره خارجی سیاه رنگ از جمله لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت محسوب می شوند. اتصال لوله های پلی اتیلن به کمک اتصالات پلی اتیلنی که کوپلر و واشر نامیده می شود صورت می پذیرد. در سایزهای بزرگ لوله از جوش اکسترودر برای اتصال قطعات لوله به یکدیگر استفاده می نمایند. در ادامه به معرفی مزیت های انواع لوله کاروگیت پلی اتیلن و کاربردهای آن می پردازیم.

لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت

 

کاربرد لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت

لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت جهت استفاده در سیستم های لوله کشی فاضلاب شهری و صنعتی استفاده می شوند. این نوع لوله ها با توجه به ساختار و اندازه قطر لوله مناسب برای پروژه های شهری وسیع بوده و بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. در مورد انواع لوله کاروگیت پلی اتیلن و کاربردهای آن می توان به قطرهای مختلف از کوچک تا بزرگ و استفاده در مواردی همانند انواع سیستم های فاضلاب شهری، زیر سطحی، زهکشی آب باران و فاضلاب های صنعتی اشاره نمود. لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت در زیر سطح زمین کار گذاشته می شود و دارای استحکام کافی جهت تحمل میزان فشار وارده از زمین بر خود است. با توجه به انواع لوله کاروگیت پلی اتیلن و کاربردهای آن، این نوع لوله ها در اغلب پروژه های فاضلاب شهری و صنعتی کشور مورد استفاده قرار می گیرند. لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت علاوه بر استفاده در سیستم فاضلاب شهری و صنعتی، به عنوان غلاف و پوشش دور کابلهای برق، لوله ها و شیرآلات، دیواره چاهها، انشعاب آب نهرها و رودخانه ها و زهکشی پروژه های کشاورزی و جمع آوری آب باران نیز بکار می روند.   

استفاده از لوله پلی اتیلن کاروگیت در سیستم فاضلاب

 

مزیت های استفاده از لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت

لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت دارای مزیت های بیشماری است. با توجه به تعدد مزیت لوله های پلی اتیلنی، این نوع لوله ها به محض تولید و عرضه به بازار به سرعت جایگزین لوله های قدیمی گردیدند. مقاومت بیشتر، هزینه کمتر و سهولت در نصب برخی از مزایای لوله های پلی اتیلنی محسوب می شوند. در ادامه به بررسی و تشریح برخی مزیت های لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت به شرح ذیل می پردازیم.

  • هزینه نصب و انتقال انواع لوله پلی اتیلن کمتر از سایر انواع لوله ها است بنابراین صرفه جویی مالی در پروژه  صورت می پذیرد. این نوع لوله ها به دلیل سبکی وزن به سهولت جابجا می شوند و مشکلات ناشی از وزن سنگین لوله های فلزی و یا سیمانی را ندارند.
  • لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت خشکی و سختی لوله های فلزی و سیمانی را ندارند، از اینرو قابلیت آب بندی مناسب و کامل با اتصالات پلی اتیلنی را دارند. برای اتصال این لوله ها از کوپلر، واشر و جوش اکسترودر استفاده می گردد. از طرفی این نوع لوله ها از مقاومت بالاتری در برابر سایش و خوردگی نسبت به سایر انواع لوله های دیگر برخوردار هستند. پلی اتیلن در برابر انواع مواد اسیدی، گازها، بازها، نمکها و مواد شیمیایی موجود در فاضلاب از مقاومت و تحمل زیادی برخوردار می باشد.

انواع لوله دوجداره کاروگیت و اتصالات مربوطه

 

  • لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت دارای سطح مقاومت حرارتی بالایی است، بطوریکه انواع سیالات با دمای سرد و زیر صفر درجه تا دماهای بالا تا ۵۰ درجه سانتی گراد به سهولت از آن عبور می کنند. این نوع لوله ها انعطاف پذیری زیادی دارند که منجر به لوله کشی آسانتر نسبت به لوله های سخت و فلزی می شود و به دلیل دیواره داخلی صاف و صیقلی به راحتی مواد فاضلابی را منتقل می کنند. لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت از دوام و طول عمر بالایی برخوردار بوده و گاه تا یک قرن ماندگاری دارند.

همانطور که اشاره شد مزیت های فراوان این نوع لوله ها منجر به کاربرد زیاد آنها در پروژه های مختلف و جایگزینی با سایر انواع لوله شده است.

تولید لوله پلی اتیلن دوجداره در سایزهای متفاوت

 

انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت

انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت بر اساس قطر داخلی لوله نام گذاری می شود. به عنوان مثال لوله پلی اتیلن فاضلابی ۱۱۰ به معنی لوله پلی اتیلنی است که قطر داخلی آن ۱۱۰ میلی متر است. این نوع لوله ها از تنوع قطر و اندازه برخوردار بوده و کاربردهای مختلفی دارند. اندازه قطر داخلی لوله ها از ۱۱۰ میلی متر تا ۱۱۰۰ میلی متر متغیر است. قطر خارجی لوله نیز به ترتیب از ۱۲۹ تا ۱۱۸۰ میلی متر متغیر خواهد بود. کلیه سایزهای لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت درشاخه های ۳ تا ۱۲ متری تولید و عرضه می شوند. سایزهای کوچک لوله پلی اتیلن فاضلابی علاوه بر استفاده در شبکه فاضلاب خانگی، برای پوشش کابلهای برق، زهکشی، غلاف دور لوله و شیرآلات بکار می روند. در سایزهای بزرگ لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره کاروگیت در سیستم فاضلاب اصلی شهری و صنعتی، دیواره چاه و منهول ها بکار گرفته می شود. سهولت حمل و نقل و وزن سبک لوله های پلی اتیلنی منجر به سهولت جابجایی و حمل و نقل آنها می گردد. بدین ترتیب در پروژه های برون شهری نیز کاربرد زیادی دارند.     

رعایت اصول حفاری در کار گذاشتن لوله کاروگیت داخل زمین

 

اپلود pdf