لوله فولادی

لوله فولادی  از پرکاربردترین لوله های مورد استفاده در صنعت می باشد. لوله فولادی،لوله ای استوانه ای بلند و توخالی با دو سر باز و سطح مقطع دایره ای شکل از جنس فولاد که کاربرد آن در لوله کشی آب و فاضلاب می باشد ودرزیر خاک استفاده می شود. لوله فولادی در دهه 1800 میلادی وارد صنعت شده و پیشرفت زیادی تا به امروز داشته است. لوله فولادی ازفولاد کربن ساخته شده است. لوله فولادی استحکام و مقاومت بالایی در برابر گرما و خوردگی دارند. بهمین دلیل یکی از بهترین گزینه ها برای سیستم های لوله کشی در فرایند های صنعتی و پالایشگاهی هستند.    

انواع لوله فولادی با ترکیب شیمیایی مختلف و در نتیجه خواص فیزیکی و شیمیایی  متفاوت از فولاد ساخته می شوند.نوع فولاد به کار رفته در لوله فولادی شرایط استفاده از آن را مشخص می کند، به همین دلیل طراحی و ساخت آنها بسیار با اهمیت است.

لوله فولادی

روش های ساخت لوله های فولادی

قالب خمیری شکل( بدون درز)

در این روش تهیه لوله فولادی ، فولاد داغ را وارد قالب نموده و به لوله شکل داده می شود، با این روش لوله هایی با قطر 500میلی متر نیز تولید می گردد که گران قیمت هستند اما کیفیت بالایی دارند.

جوش دادن

 در روش جوش دادن ، ورق های فولادی را دور قالب می پیچیندودرز لوله را لحیم کاری و یا جوش می دهند.این لوله ها قیمت مناسب تری دارند اما برای محل هایی که فشار زیادی به آنها وارد می شوند مناسب نیستند. جوشکاری به دو روش برای تهیه لوله فولادی صورت می پذیرد:

  1. جوشکاری مقاومت الکتریکی

در تولید لوله فولادی درزدار، جوشکاری ورق بدون الکترود از این روش استفاده می شود.

  1. جوشکاری زیر پودری

این روش نیز برای تهیه لوله های درزدار است، اما جوشکاری آن با الکترود می باشد.

لوله جوش کوره ای

در این نمونه روش تهیه لوله فولادی کلاف تسمه فولادی  باز شده و در یک دستگاه یکنواخت کننده  قرار داده می شود تا ورق را به صورت صفحه ای تخت درآورد.سرهای انتهایی کلاف به صورت قائم بریده می شود و به کلاف بعدی حوش می خورد. این نوار لوله فولادی در کوره ای با دمای 1343 درجه سانتیگراد قرار می گیرد.

جوشکاری درزها با استفاده از گرمای کوره انجام می شود و در پایان قطر خارجی لوله به اندازه مورد نظر می رسدو پس از ماشینکاری ، پوشش دهی می شود.

لوله فولادی با درز جوش مارپیچ

این نوع لوله فولادی از کلاف پیچیده نشده و تخت تولید می شود. یک تسمه فولادی به وسیله غلتک زاویه دار به شکل استوانه ای با قطر دلخواه در می آید.انتهای لوله به وسیله یک جوش لب به لب به کلاف بعدی حوش داده می شود ودر صورت نیاز سر آن به صورت مخروطی در می آید.قطر لوله با درز مارپیچ از 24 تا 144 اینچ می باشد.

 

    

قالب گیری  

در این روش  مایع داغ را درون قالب می ریزند و به لوله تبدیل می کنند. لوله فولادی  که از این روش تهیه می شوند محکم بوده و به آسانی در برابر ضربه ترک نمی خورد.

لوله فولادی گالوانیزه

در ساخت این نمونه از لوله فولادی ورقه فولاد را با فشار از داخل قالب عبور می دهند و درز آن را جوش می دهند و سپس برای افزایش ماومت در برابر اسیدها و جلوگیری از زنگ زدن آن را در آبکاری روی اندود( گالوانیزه) می کنند. 

روش تهیه لوله  فولادی

تهیه لوله فولادی با انواع روش جوش

 

 

 

منابع:

  1. https://www.poliestil.ir
  2. https://www.ahanco.com
  3. https://www.piping.blogsky.com