لوله پلی اتیلن یک یک محصول از مشتقات پلی اتیلن است. پلی اتیلن یکی از بهترین مواد برای ساخت انواع لوله است و استفاده از آن به یک لوله خواص فراوانی بخشیده است. کیفیت و استحکام مناسب، وزن کم، قابلیت اتصال آسان، مقاومت خمشی برای دماهای مختلف و مقاومت در محیط های اسیدی و بازی از مهمترین مشخصات این لوله هستند. این لوله یک شاخصه مهندسی بسیار عالی دارد و آن جریان پذیری بسیار مناسب است. از آنجاییکه سطح داخلی این لوله صاف و فاقد هرگونه ناصافی و زبری است، جریان ها در درون آن با بهترین سرعت و کمترین اصطکاک ممکن انجام می شود. این شاخصه لوله پلی اتیلن، یک فاکتور مهم در سطح جهانی است. در ادامه این مطلب قصد داریم در مورد این شاخصه مهم، یعنی سرعت جریان در لوله پلی اتیلن و وضعیت سطح داخلی لوله پلی اتیلن توضیحاتی را ارائه دهیم.

سرعت جریان در لوله پلی اتیلن و وضعیت سطح داخلی لوله

سرعت جریان در لوله پلی اتیلن و وضعیت سطح داخلی لوله

لوله پلی اتیلن یکی از لوله های استاندارد است که تولید آن در سرتاسر دنیا انجام می شود. سرعت جریان در لوله پلی اتیلن و وضعیت سطح داخلی لوله از شاخصه های مهمی هستند که آگاهی از میزان آن می تواند در انتخاب اندازه لوله و خرید پمپ تاثیرگذار باشد. لوله پلی اتیلن مقاومت و استحکام بالایی دارد و می توان از آن برای انواع پمپ ها استفاده نمود. اما قبل از انتخاب پمپ و اندازه لوله باید از میزان افت فشار اصطکاکی در این لوله اطلاع پیدا کرد. جهت محاسبه این میزان اطلاع از میانگین سرعت جریان سیال در لوله استفاده می شود. برای این کار از فرمول زیر استفاده می شود که به فرمول دارسی شهرت دارد:

Hf = f * (L \ D) (V\ 2G)

لوله پلی اتیلن محصولی است که فرمول فوق در انتخاب آن تاثیرگذار است. در این فرمول Hf میزان افت فشار تلف شده به خاطر اصطکاک، L طول لوله و D قطر لوله است. V سرعت جریان در لوله و  Gشتاب گرانشی زمین است.

لوله پلی اتیلن بر خلاف سایز نمونه های دیگر لوله، دچار پوسیدگی نمی شود و سطح داخلی آنها با مروز زمان تغییری نمی کند. این لوله در شرایط مختلف مقاوم است و برای تمیزکاری سطح داخلی آن می توان از آب جت و توپک نرم پلاستیکی استفاده نمود.

پارسی کار