اساس تولید لوله و اتصالات پلی اتیلن مبتنی بر ذوب و خمیزی شدن ماده خام اولیه ، شکل دهی در قالب و سرانجام سردشدن نمونه است .

به طور کلی ، لوله های پلی اتیلن به دو صورت دیواره ساده و متعارف و دیواره شکل دار تولید می شوند .

در ساخت اتصالات پلی اتیلن نیز از روش های تزریقی و قالب گیری تحت فشار استفاده می گردد .

لوله های پلی اتیلن با دیواره ساده در یک قالب تک محوری به صورت پیوسته اکسترود می شوند . این لوله ها در قطر های مختلف ( 12 تا 1600 میلیمتر ) تولید شده و کاربرد های متنوعی از جمله انتقال آب ، گاز ، محلول های شیمیایی و غیره دارند . چند لوله پلی اتیلن در اندازه های مختلف به نمایش در آمده است . با توجه به نیاز بازار برای مصرف لوله های ارزان تر ، لوله های پلی اتیلن با دیرواره شکل دار عرضه شده اند که بر خلاف لوله های با دیواره ساده ، دارای دیواره تو خالی هستند .

در تولید لوله های قطور با دیواره شکل دار ، از یک پروفیل با سطح مقطع مربع یا دایره شکل استفاده می شود که به صورت مارپیچ بر روی ماندرل پیچانده شده است .

این لوله ها به عنوان لوله های غیر فشاری در مصارفی نظیر فاضلاب و زهکشی مورد استفاده قرار می گیرند .

Image result for ‫لوله های پلی اتیلن‬‎

 

 

اتصالات در اندازه های کوچک به روش تزریقی تولید می شود . با استفاده از این روش ، امکان تولید اتصالاتیتا قطر حدود 300 میلیمتر وجود دارد . در تولید اتصالات بزرکپگ ، از مقطع لوله استفاده می شود که در اصطلاح به اتصال ساختنی یا جوشی معروف است .

لازم به یاد آوری است که استاندارد های مختلفی برای کسب اطمینان از کیفیت محصولات تولید شده بر اساس روش های مذکور ، تدوین شده است .