لوله پلی اتیلن مورد استفاده در پروژه های فاضلابی، اسپیرال و کاروگیت است. لوله پلی اتیلن علاوه بر وزن بسیار کم، مقاومت زیادی دارد که برای انتقال انواع سیالات بسیار مناسب می باشد.

منهول چیست؟

منهول، جهت ارتباط بین چند شبکه از لوله ها به کار می رود. مثلا برای اتصال چندین شبکه فاضلاب، از منهول استفاده می شود. منهول همان دریچه هایی هستند که در سطح شهر با درپوش و یا محفظه دیده می شوند ( آّب و فاضلاب، برق، تلفن و ...). منهول ها راه دسترسی را برای انسان ها راحت تر می کنند. به همین دلیل به "آدم رو" هم شناخته می شوند. جنس منهول فاضلاب، گوناگون است: بتنی، آجری، پلی اتیلن و یا پلاستیکی که کاربرد های مختلفی دارند.

شکل 1: منهول ها بخش ارتباطی بین شبکه های انتقالی هستند.

 

منهول پلی اتیلن:

امروزه جنس منهول فاضلاب معمولا از لوله پلی اتیلن است؛ در گذشته منهول ها معمولا بتنی بود، که راندمان پایین و عمر کوتاه داشت.

 مزایای استفاده از منهول پلی اتیلن این است که بوی بدی از آن خارج نمی شود. منهول از لوله پلی اتیلن دو جداره تشکیل شده است که لوله ای استوانه ای و آب بند است.

 

مزایای منهول پلی اتیلن به اختصار در زیر تیتر شده است:

 • طول عمر بالا و مقاومت در برابر اسید، باز و مواد شیمیایی
 • انعطاف بالا و عدم شکستگی در زلزله
 • ساخت و اجرای سریع
 • هزینه کم و نصب آسان
 • آب بندی کامل بدون نشت

شکل 2: امروزه معمولا منهول ها را از ترکیب لوله پلی اتیلن و بتن می سازند.

 

مراحل اتصال لوله پلی اتیلن به منهول یا حوضچه بتنی:

 1. حفر گودالی با عمق مناسب، که معمولا 1.4 برابر قطر منهول پلی اتیلن است.
 2. گردبری سرهای لوله پلی اتیلن، جهت خروج و ورود سایر لوله ها، همراه با زدودن براده ها به طور کامل و دقیق در مرحله دوم انجام می شود.
 3. ایجاد بخش پایه در بتن با ضخامت ده سانتی متر، طوری که حباب نداشته و کاملا چسبیده باشد.
 4. نصب طبقات منهول و سپس پله استیل و اجرای حلقه بتنی در قسمت فوقانی.
 5. پر کردن اطراف منهول با ملات شفته آهک که این مرحله خیلی مهمی است.
 6. برای اتصال هر لوله پلی اتیلن دو جداره، دو واشر که یکی از داخل و دیگری از خارج روی  لوله پلی اتیلن استفاده می شود، نیاز است و سپس باید به صورت گامل آب بندی گردد.