از برتری های اصلی منهول پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر منهول ها سبک بودن نسبت به حجم، سختی و مقاومت بالا در برابر فشار های هیدرواستاتیکی و مکانیکی خاک،انشعاب گیری و آب بندی بسیار راحت، قیمت نسبتا مناسب ، مقاومت بالا در محیط های اسیدی و بازی در برابر خوردگی است. که سعی بر آن است در طول زمان در خصوص هر کدام از این خصوصیت ها مطالب با جزئیات بیشتری ارائه گردد.

منهول پلی اتیلن به دو شیوه تولید میشود :

1.منهول پلی اتیلن چند تکه ساخته شده از قالب های پیش ساخته دوار

در این روش منهول شامل سه قسمت کفی(Base)، قسمت میانی(Riser)، قسمت فوقانی-عدسی(Taper) است که توسط واشر های آب بندی(EPDM) و پیچ و مهره اسمبل شده و در اقطار 800 میلیمتر تا 1400 میلیمتر و در ارتفاعات مختلف قابل تولید است.

در قالب های دوار مقدار معینی از گرید مواد پلی اتیلن مخصوص ساخت قطعات به روش دوار(Rotary)مثل مواد 3840 پتروشیمی تبریز توزین شده و توسط بازوهای روباتیک دوار که حول هر سه محور x,z,y  دوران میکنند وارد کوره ای بزرگ می شود.

سرعت دوران و نحوه طی محاسباتی دقیق تعیین شده و برنامه ریزی PLC آن صورت میگیرد. گرادیان دما در طول فرآیند پخت لحاظ شده و در حین چرخیدن قالب درون کوره مواد حالا ذوب شده ی پلی اتیلن طبق قانون گریز از مرکز به جداره داخلی قالب چسبیده و پس از کمی خنک کاری مواد جداره دوم به قالب تزریق می شود و در نهایت قالب باز و قطعه تولید شده جهت خنک کاری به محلی خاص هدایت می شود.

مزایای این روش تولید منهول پلی اتیلن در مقایسه با روش دوم  وزن سبک تر و به تبع آن قیمت مناسب تر و سرعت نسبتا بالای تولید است.

استاندارد های مورد استفاده برای تولید و نصب  این نوع منهول پلی اتیلن

می باشد.(ASTM F 1759   و ISIRI 14148)

 

 

Related image