بلوبری

بلوبری (زغال اخته آبی) یکی از میوه‌هایی است که مواد مغذی فراوانی دارد. این میوه خوشمزه سطح بالایی از آنتی اکسیدان‌ها را در خود جای داده است.  ORAC به بلوبری رتبه ۹۶۲۱ را داده است مصرف یک پیمانه از بلوبری می‌تواند مواد مغذی همچون رسوراترول، گالیک اسید، لوتئین، زآگزانتین، 35 درصد از نیاز روزانه بدن ویتامین K، 25درصداز نیاز روزانه بدن به ویتامین C، 25 درصد از نیاز روزانه بدن به منگنز، 17 درصد از نیاز روزانه بدن به فیبر را فراهم میکند.

خاصیت انواع بلوبری:

  • با فرآیند پیری مبارزه می‌کند
  • توانایی مغز را افزایش می‌دهد
  • با سرطان مبارزه می‌کند
  • مطالعه ای که در مجله Journal of Biochemical and Molecular Toxicology منتشر شده است اثرات ضدسرطانی گالیک اسید بر روی سلول‌های سرطان سینه را مورد ارزیابی قرار داده است.
  • به هضم  غذا کمک می‌کند
  • به سلامت قلب کمک می‌کند
  • به کاهش وزن کمک می‌کند

مشخصات گیاه بلوبری

بلوبری گیاهی اسـت کـه بوته آن می تواند بین 10 سانتی‌متر تا 4 متر طول داشته باشد. بلوبری کشت شده «بلوبری با بوته کوتاه» از بلوبری وحشی « بلوبری با بوته بلند» کوچک‌تر اسـت. بلوبری، برگ‌هاي بیضی شکل، تیز همیشه سبزی دارد کـه طول آن‌ها 8-1 سانتی‌متر اسـت.گل‌هاي آن سفید، قرمز یا صورتی کمرنگ هستند و شکلی شیپوری دارند. میوه بلوبری نیز قطری بـه اندازه ۶-۵ میلیمتر دارد. بلوبری‌هاي نارس، سبز هستند و بعد بـه رنگ قرمز و زمانی کـه کاملا برسند، بـه رنگ بنفش تیره درمی‌آید. متداول ترین نوع بلوبری به شکل درختچه با ارتفاع 1.8 تا 2.6 متر می باشد که بلوبری های بزرگ و تیره تولید می کند.

برخی از بلوبری ها از جمله Sunshine Blue و Patriot به اندازه 90 تا 150 سانتی متر رشد می‌کنند. بلوبری Top Hat به ارتفاع 60 سانتی متر بلند می‌شود. گیاهان بلوبری در ماه های تابستان میوه تولید می‌کنند. بلوبری کوتوله خود گرده افشان است ولی برای افزایش تولید میوه و همچنین به دست آوردن میوه های بهتر و خوشمزه تر، می‌توان دو گونه را در نزدیکی هم کاشت. گیاهان توت فرنگی و بلوبری به چهار تا شش ساعت نور مستقیم خورشید در روز نیاز دارند.

ارقام بلوبری کوتوله باید در گلدانی کاشته شوند که حداقل 60 سانتی متر عرض و 40 سانتی متر عمق داشته باشند. در صورتی که ظرف یا گلدان مورد نظر بزرگ تر باشد باعث می‌شود بلوبری رشد بیشتری داشته باشد.

کود مناسب

در زمان کاشت به گیاه بلوبری یک اونس (28 گرم) کود NPK 8-4-12 محلول در آب با دو درصد منیزیم بدهید. به آرامی کود را اضافه کنید. هر سال در بهار و پاییز به گیاه خود کود دهید. کود را مطابق با دستور مصرف روی برچسب استفاده نمایید. بعد از کود دهی، PH خاک را چک کنید و برای اطمینان از اسیدی ماندن خاک و تنظیم اسیدیته خاک، به آن پیت ماس یا پوست درخت کاج اضافه کنید. PH مناسب برای بلوبری 4.5 تا 5 می‌باشد.

چگونه آبیاری کنیم؟

برای این که متوجه شوید گیاه بلوبری به خاک نیاز دارد یا نه، انگشت خود را در خاک فرو کنید. در صورتی که 10 سانتی متر از سطح خاک خشک باشد به آن آب دهید.

برای کاشت بلوبری یک مکان آفتابی را انتخاب کنید. هر چند بلوبری مقاوم به سایه است ولی در شرایط آفتابی محصول بهتری تولید می کند.

در کاشت بلوبری باید در نظر داشت که بلوبری گیاهی با ریشه های کم عمق است در نتیجه نیاز به خاکی دارد که رطوبت را نگه دارد همچنین زهکشی خوبی داشته باشد. بوته ها بهتر است در صورت امکان در اوایل بهار کاشته شوند. حفره هایی با عمق 20 اینچ و عرض 18 اینچ ایجاد کنید (در حدود دو برابر عرض و عمق ریشه های گیاه).

فاصله بین بوته ها در ردیف 5 فیت و فاصله بین ردیف ها حداقل 8 فیت باشد. یک مخلوط کاشت از دو قسمت لوم و یک قسمت پیت ماس، خاک اره یا کمپوست تهیه کرده، یک لایه از آن در کف حفره ریخته شود.

بوته را داخل حفره قرار دهید در حالی که ریشه ها گسترش یافته اند. نباید بوته را عمیق تر از زمانی که در گلدان کاشته می شود کاشت. حفره را با خاک پر کنید.

یک ماه بعد از کاشت بلوبری  ازکود استفاده کنید. از ½ انس کود 10-10-10 در اطراف بوته به فاصله 6 تا 12 اینچ از تاج بوته استفاده کنید.

مراقبت از بوته های بلوبری:

استفاده از مالچ برای مرطوب نگه داشتن سیستم ریشه ای کم عمق بلوبری ضروری است. استفاده از یک لایه 4-2 اینچی چیپس چوب، خاک اره یا سوزنی های کاج اطراف بوته پس از کاشت هر هفته نیاز به 2-1 اینچ آب دارد.

پوشاندن گیاه در زمان رسیدن میوه جهت محافظت از صدمه پرندگان یک سال پس از کاشت استفاده از یک انس کود 10-10-10 برای هر بوته در بهار زمان گلدهی و افزایش یک انسی در هر سال تا حداکثر 8 انس در زمان بلوغ گیاه، اجازه ندادن به گیاه برای تولید میوه در سال اول یا سال دوم پس از کاشت حذف شکوفه ها در گیاه تازه کاشته شده جهت ذخیره انرژی گیاه برای رشد.

هرس گیاه:

تا 4 سال پس از کاشت نیاز به هرس نیست. پس از آن هرس جهت تحریک رشد شاخه های جدید جهت تولید میوه در فصل بعد نیاز است. هرس باید در اواخر پاییز یا اوایل بهار قبل از اینکه رشد جدید آغاز شود صورت گیرد.

اگر گیاه دو ساله را کاشته باشید در سال اول یا دوم شروع به تولید می کنند و محصول کامل پس از 6 سال به دست می آید. چیدن میوه ها را در اوایل مرداد انجام دهید. میوه های بلوبری چشم خرگوشی برای کامل شدن و رسیدن به زمان بیشتری نیاز دارند.