اتصالات جوشی چیست و چه کاربردی دارد؟

در هر نوع لوله کشی لازم است تا از اتصالات جوشی برای وصل کردن لوله ها استفاده شود تا بتوان بهترین مسیر را برای انتقال آب و یا گاز فراهم نمود. از دیگر مزایایی که می توان از اتصالات استفاده کرد در زمان تعمیر و خرابی لوله ها می باشد که به جای اینکه کل لوله ها را عوض کنیم، در همان قسمت آسیب دیده از طریق یکی از اتصالات جوشی می توان اقدام به تعمیر و بازسازی لوله کرد. اتصالات جوشی یکی از انواع جوشی است که در صنعت ساختمان و تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرد. اتصالات جوشی به دو روش اتصالات جوشی گاز فولادی و استیل مورد استفاده قرار می گیرد. این اتصالات جوشی در صنایع آب، بخار، هوا و دیگر صنایع مختلف استفاده می شود. اتصالات جوشی در دو دسته تقسیم بندی می شود از جمله: درزدار و مانسمان، که هر یک از این دو روش بر مبنای میزان فشار کارکرد خطوط و در ضمن نوع مایع و ضخامت لوله نیز انتخاب می گردد. اتصالات بخش مهمی از صنعت لوله کشی است که برای تغییر انواع قطر لوله پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد. اتصالات بر مبنای نوع کارکردی که در لوله کشی دارند و یا نوع اتصال لوله پلی اتیلن در خطوط لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. اتصالات جوشی برای برقراری ارتباط بین انواع لوله پلی اتیلن کاربرد دارد و به خاطر جوش هایی که در اتصالات لوله پلی اتیلن استفاده می گردد، کاملا مورد اعتماد است. این اتصالات می تواند از مواد گوناگونی مانند فولاد ضد زنگ و یا استیل کربن باشد. به همین علت از لوله های جوش داده شده و یا بدون درز تحت عنوان مواد اولیه استفاده می شود و به دلیل ایجاد شکل زانویی و اتصال نوع T مراحل مختلفی بر روی آن انجام می شود.

کاربرد انواع اتصالات جوشی

مزایا و موارد مورد استفاده در اتصالات جوشی

اتصالات جوشی از جمله فولاد کربنی و ضد زنگ مزایای بیشتری در مقابل دیگر اتصالات دارند. از جمله مزایایی که می توان برای اتصالات جوشی بیان نمود شامل این موارد است:

  • اتصالات جوشی بسیار محکم تر از دیگر اتصالات هستند.
  • با استفاده از اتصالات جوشی می توان جریان بدون درز را در فضای داخلی لوله فراهم نمود و از نشست مواد جلوگیری کرد.
  • در صورتی که هر نوع خرابی در لوله ها ایجاد شود می توان قسمت آسیب دیده را توسط اتصالات جوشی تعمیر نمود.

با استفاده از اتصالات جوشی می توان انواع لوله پلی اتیلن را به شکل دلخواه جوش داده و بهترین مسیر را برای انتقال آب و یا مایعات ایجاد نمود. از طرف دیگر اتصالات در دو سطح خود یعنی هم داخل و هم خارج کاملا پوشش داده می شوند و برای اتصالات از مواد با کیفیتی استفاده می گردد. از جمله مواد با کیفیتی که برای این اتصالات استفاده می شود می توان به این نوع اتصالات اشاره نمود: اتصالات جوشی کربن استیل، فولاد آلیاژی.

 

مزایای استفاده از اتصالات جوشی