آنچه لازم است در مورد اتصالات پیچی بدانیم:

اتصالات پیچی که در اصطلاح اتصالات رزوه ای هم می گویند به اتصالاتی گفته می شود که نیازی به جوشکاری ندارند و از طریق مادگی لوله ها به یکدیگر وصل میشوند لوله های پلی اتیلن یکی از انواع اتصالات پیچی می باشند که از این  لوله ها در شبکه توزیع آب کشاورزی مخصوصا سیستم های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

ویژگی ها و خصوصیات اتصالات لوله پلی اتیلن:

لوله های پلی اتیلن به صورت تزریقی و فشرده تولید می شوند و خریداران باید هنگام خرید به مرغوب بودن و برند آن توجه کنند. سایز این لوله ها با یکدیگر متفاوت است و اشکال گوناگونی از جمله انواع تبدیل،زانو،سه راهی و درپوش را دارا هستند. کاربرد این اتصالات همان طور که اشاره شد در شبکه های توزیع آب است این اتصالات پیچی مزایای زیادی دارند از جمله اینکه این اتصالات بدون نیاز به دستگاه جوش به هم متصل می شوند و اگر آسیب ببینند به راحتی قابل تعویض هستند یکی از مزایای این اتصالات نسبت به اتصالات جوشی این است که قابلیت چندین بار استفاده شدن را دارند یعنی پس از نصب در یک پروژه ای می توان آن را جدا کرد و در جای دیگری مورد استفاده قرار داد.

لوله های پلی اتیلن معمولا از پنج قطعه تشکیل می شوند که شامل بدنه،سرپیچ،اسپلیت،بوشینگ،اورینگ که در هنگام نصب این اتصالات پیچی به یکدیگر باید انتهای لوله مورد نظر را کامل تمیز کرد و سپس  اتصالات پیچی را به ترتیب روی لوله نصب کنند و قبل از محکم کردن مهره ها از جا افتادن تمامی قطعات مطمئن شوند برای اطمینان از آب بندی اتصالات می توانند از نوار تفلون هم استفاده کنند. یادآوری این نکته لازم است که کلیه اتصالات پیچی برای استفاده از آب داغ طراحی نشده اند به همین خاطر در مسیر لوله کشی که از لوله های پلی اتیلنی استفاده می شود هم باید دما متعارف باشد.

از ویژگی های دیگر لوله های پلی اتیلن مقاومت آنها در برابر ترک خوردگی و فشار بالاست و همچنین مقاومت بالا در برابر اسید ها و باز ها،مقاومت در برابر سایش،ارتعاشات زمین لرزه و به دلیل اینکه ارزش غذایی ندارند جانوران موذی به آنها نفوذ نمی کنند. برای نصب این اتصالات پیچی  نیاز به نیروی کار زیاد و یا صرف هزینه بالا نیست این لوله ها به عنوان بهترین خط لوله مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز است در موقع نصب به تمام نکات توجه نموده حتی افراد می توانند با کارشناسان مربوطه در این زمینه مشورت هایی داشته باشند.