پليمر چيست

 پلیمر از مواد مصنوعی با زنجیره های تکراری و طولانی مولکول های بسیار بزرگی به نام ماکرومولکولها تشکیل شده است که واحدهای شیمیایی ساده تری به نام مونومرها را شامل مي شوند.این مواد بسته به نوع مولکولهای پیوندی و نحوه پیوند آنها، دارای خواص منحصر به فردی هستند. برخی از پلیمرها مانند لاستیک و پلی استر خم و کشش دارند. برخی دیگر مانند شیشه ها سخت و سفت هستند.

اصطلاح پلیمر اغلب برای توصیف پلاستیک ها، که پلیمرهای مصنوعی هستند، به کار می رود. با این حال، پلیمرهای طبیعی نیز وجود دارند. به عنوان مثال كائوچو و چوب، پلیمرهای طبیعی هستند که از یک هیدروکربن ساده، ایزوپرن تشکیل شده اند. پروتئین ها پلیمرهای طبیعی هستند که از اسیدهای آمینه تشکیل شده اند و اسیدهای نوکلئیک DNA و RNA پلیمرهای نوکلئوتیدها هستند كه مولکولهای پیچیده ای از پایه های حاوی نیتروژن، قندها و اسید فسفریک هستند.

 

تصويري از ساختار مولكولهاي پليمرها

 

پلیمر را مي توان تقریباً در همه جنبه های زندگی مدرن لمس كرد. احتمالاً بیشتر افراد در پنج دقیقه گذشته، حداقل با یک محصول حاوی اين ماده - کیسه های مواد غذایی، بطری نوشابه و آب، الیاف نساجی، تلفن ها، رایانه ها، بسته بندی مواد غذایی، قطعات خودرو و اسباب بازی ها - در تماس بوده اند. البته در فناوری پیشرفته تر نيز از پلیمرها استفاده می کنند. به عنوان مثال غشاهايي برای آب شیرین کن آب، حاملهای مورد استفاده در رهاسازی داروهاي کنترل شده و بیوپلیمرها برای مهندسی بافت از پلیمرها استفاده می شود.پلیمر ها هم چنين براي ساخت پلی اتیلن و پلی پروپیلن استفاده مي شود كه مولکولهای آنها می تواند از 10.000تا 200.000 مونومر تشکیل شده باشند.

 

پلی اتیلن محبوب ترین پلاستیک در جهان است. این پلیمر همه کاره كه ساختار بسیار ساده ای دارد. یک مولکول پلی اتیلن چيزي نيست جز زنجیره های طولانی اتم کربن که در ساختار آن دو اتم هیدروژن به هر اتم کربن متصل شده  است. پلی اتیلن ها قابل بازیافت هستند و در حالت جامد، پلی اتیلن از نظر محيط زيست بی خطر و غیر سمی است اما در صورت استنشاق و یا جذب بخار یا مایع آن می تواند سمی باشد.