لوله پلی اتیلن در گازرسانی

پلی اتیلن ، یک ماده ترموپلاستیک است که از  پلیمریزاسیون تولید می شود و در بیشتر کشورهای جهان ، برای تولید لوله پلی اتیلن جهت انتقال گاز ، آب و فاضلاب ، استفاده می شود. و  بیشتر به جای استفاده از لوله های بتنی و یا لولهفولادی ، از لوله پلی اتیلن استفاده می شود.

تحقیقاتی که هرساله بر روی تولید این لوله ها انجام میگیرد ، باعث می شود که روز به روز بر کیفیت این لوله ها افزوده شود.

لوله پلی اتیلن ، در شبکه های انتقال گاز ، آب و فاضلاب ، مورد استفاده قرار می گیرد. خطوطی که بر روی این لوله هاست ، موارد مصرفی آنها را مشخص می کند؛ خطوط آبی ، برای آب رسانی ، خطوط زرد ، برای گاز رسانی و خطوط قهوه ای برای شبکه های فاضلاب است.

                                                                          لوله پلی اتیلن گازرسانی

 در کشور ما ، نیز بیشتر شهر ها و روستاهای جدیدی که به تازگی گاز رسانی می شوند ، برای انتقال گاز به این مکانها ، از لوله پلی اتیلن استفاده می شود. چرا که این لوله ها ، بسیار کم وزن و انعطاف پذیر هستند و به همین علت ، حمل و نقل و نصب آنها ، بسیار آسان و راحت است.

توزیع گاز جز اولین کاربرد های لوله پلی اتیلن بوده است

لوله های  گاز رسانی ،در برابر آتش ، زنگ زدگی ، و همچنین خوردگی ، بسیار محکم و مقاوم است . و همچنین  در برابر مواد شیمیایی  مقاوم هست و طول عمر زیادی دارد. به همین علت ، از قدیم الایام ،بیشتر کشورهای غربی ، برای انتقال گاز رسانی ، از این لوله ها استفاده می کردند. این لوله ها مقرون به صرفه و با دوام هستند.

  متصل کردن لوله های پلی اتیلن به هم  خیلی آسانتر از لوله های فولادی است.  برای اتصال آنها  از روش جوشکاری الکتروفیوژن استفاده می شود. که تجهیزات مخصوصی دارد و از انرژی الکتریکی و  خاصیت ترموپلاست پلی اتیلن است.